Skip to main content

Az Egyesült Királyság zászlaja A brit zászlót elemként tartalmazó egyéb zászlók Lásd...


Egyesült KirályságNemzeti zászlók


1801Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának1800Brit Nemzetközösségbenangolban17. századbólVI. JakabskótokangolÍrországAngliaSkócianagy piros keresztSzent GyörgynekGyörgy-keresztSzent PatrikSzent András1603perszonálunióra1606április 12-én17071707WalesÍrország18011908parlamentAusztráliaFidzsiTuvaluÚj-ZélandAndorraAndorraMáltaMáltaOlaszországOlaszországPortugáliaPortugáliaSpanyolországSpanyolországSan MarinoSan MarinoVatikánVatikánAlbániaAlbániaBosznia-HercegovinaBosznia-HercegovinaBulgáriaBulgáriaCiprusCiprusMacedóniaÉszak-MacedóniaGörögországGörögországHorvátországHorvátországMontenegróMontenegróRomániaRomániaSzerbiaSzerbiaTörökországTörökországDániaDániaÉsztországÉsztországFinnországFinnországIzlandIzlandLettországLettországLitvániaLitvániaNorvégiaNorvégiaSvédországSvédországAzerbajdzsánAzerbajdzsánFehéroroszországFehéroroszországGrúziaGrúziaKazahsztánKazahsztánMoldovaMoldovaOroszországOroszországÖrményországÖrményországUkrajnaUkrajnaAusztriaAusztriaCsehországCsehországLengyelországLengyelországLiechtensteinLiechtensteinMagyarországMagyarországNémetországNémetországSvájcSvájcSzlovákiaSzlovákiaSzlovéniaSzlovéniaBelgiumBelgiumFranciaországFranciaországHollandiaHollandiaÍrországÍrországLuxemburgLuxemburgMonacoMonacoNagy-BritanniaEgyesült KirályságAngliaAngliaÉszak-ÍrországÉszak-ÍrországSkóciaSkóciaWalesWalesÅlandÅlandAthosz-hegyFeröerFeröerGibraltárGibraltárGuernseyGuernseyAlderneyAlderneyNorvégiaJan Mayen-szigetJerseyJerseyMan-szigetMan-szigetFlag of Azerbaijan.svgNahicsevánNorvégiaSpitzbergákAbháziaAbháziaDél-OszétiaDél-OszétiaDnyeszter-menti KöztársaságDnyeszter Menti KöztársaságÉszak-CiprusÉszak-CiprusHegyi-KarabahHegyi-KarabahKoszovóKoszovóFlag of the Order of St. John (various).svgMáltai lovagrendWar Flag of Novorussia.svgNovorosszijaSealandSealandFlag of the Principality of Seborga.svgSeborgaAngliaAngliaÉszak-ÍrországÉszak-ÍrországSkóciaSkóciaWalesWalesAnguillaAnguillaBermudaBermudaFlag of the British Antarctic Territory.svgBrit Antarktiszi TerületBrit Indiai-óceáni TerületBrit Indiai-óceáni TerületBrit Virgin-szigetekBrit Virgin-szigetekDéli-Georgia és Déli-Sandwich-szigetekDéli-Georgia és Déli-Sandwich-szigetekFalkland-szigetekFalkland-szigetekGibraltárGibraltárKajmán-szigetekKajmán-szigetekMontserratMontserratPitcairn-szigetekPitcairn-szigetekSzent IlonaSzent IlonaAscension-szigetTristan da CunhaTristan da CunhaTurks- és Caicos-szigetekTurks- és Caicos-szigetekGuernseyGuernseyAlderneyAlderneyHermHermSarkSarkFlag of Brecqhou.GIFBrecqhouJerseyJerseyMan-szigetMan-sziget












Az Egyesült Királyság zászlaja




A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából








Ugrás a navigációhoz
Ugrás a kereséshez








Az Egyesült Királyság zászlaja


Az Egyesült Királyság zászlaja egy végleges formáját 1801-ben elérő lobogó, amely feltehetőleg a világ legismertebb zászlói közé tartozik. A lobogó hivatalosan Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának zászlaja, avagy népszerű nevén Union Jack. A lobogó az 1800-ban aláírt brit és ír egyesülési szerződés után jött létre. Az akkori Brit Nemzetközösségben is ez a lobogó volt használatban, ezért több ma már független ország is hivatalos vagy félig-hivatalos lobogójaként használja.


A nemzeti lobogó beceneve, a Union Jack eredete több tőről is fakad. Egyesek szerint azért kapta ezt a becenevet a zászló, mivel az angolban a jack szó kis, hajókra tűzött lobogókat jelent. Ezért sokak szerint csak akkor szabad ezzel a névvel illetni a brit lobogót, amikor azt a szél felkapja. Mások szerint az elnevezés a 17. századból ered. Ekkor VI. Jakab, a skótok királya örökölte az angol trónt I. Jakab néven. Ő volt az az uralkodó, aki először egyesítette a két királyságot egy korona alatt. Jakab adta ki a megbízást az új, közös zászló megalkotására. Az elkészült lobogó egyesítette az addig használatos angol és skót zászlókat. Ezt a különös jelképet a királyság népe először idegenkedve fogadta, majd becenévként az angol egyesülés szót (Union) megtoldották Jakab angol becenevével, a Jack-kel.




A lobogó kialakulása


A ma használatos brit lobogónak a skót zászló alapját adó kék a háttere, amelyen Írország, Anglia és Skócia keresztjei láthatók. A zászló előterében a nagy piros kereszt Szent Györgynek, Anglia védőszentjének a keresztje. A György-kereszt hátterében a piros ferde kereszt Szent Patrik keresztje, aki az írek védőszentje. A Patrik-kereszt melletti fehér kereszt pedig Szent András keresztje, aki Skócia védőszentje.


A lobogó története egészen 1603-ig nyúlik vissza, amikor Jakab uralma alatt perszonálunióra lépett Anglia és Skócia. Az új uralkodó egyesült királyságainak új jelképet akart, és megbízta az udvari heraldikust, hogy készítse el a két állam közös lobogóját. A zászló tehát Skócia és Anglia lobogóinak egymásra helyezésével született meg, és 1606. április 12-én királyi rendeletben lett hivatalossá téve. A zászló elkészítésének vázlatai mind eltűntek az idők folyamán. A lobogó egységét csak később teremtették meg, 1707-ben. Addig kétféle változatot használtak a Brit-szigeteken. Az egyiket Angliában, ahol a piros kereszt volt előtérben, mint ma is, a másikat viszont Skóciában használták. Ebben az esetben a fehér ferde kereszt volt előtérben. 1707-ben angol hegemóniával megszületett a Nagy-Britanniai Királyság, és ekkor egységesítették a birodalom minden részén a ma is használatos változatot. Az egyesülés más változásokat is hozott, elsősorban a zászló használatában. 1707-ig a lobogót csak tengeren használták, és később csak a királyi flotta büszkélkedhetett vele. Az egyesülést követően már a szárazföldi csapatok is használhatták.


Ekkoriban sem Wales, sem Írország nem képviseltethette magát a lobogón, hiszen mind a két ország az angol korona része volt. Nem tekintették őket Nagy-Britannia létrehozásában alapító államoknak. Ez valamelyest megváltozott 1801-ben, amikor Írország is nagyobb autonómiát kapott a királyságban. Az új hatalom megjelenése a lobogót is megváltoztatta, és a Union Jack elnyerte mai formáját. A Patrik-kereszt szintén az angolok keresztje mögé került, és hogy egyértelművé tegyék: Skócia nagyobb hatalom, mint Írország, a Patrik-kereszt fele akkora, mint az András-kereszt. A zászló azonban sokáig csak a királyság haderejét jelképezte. 1908-ban mondta ki először a brit parlament, hogy a Union Jack az Egyesült Királyság nemzeti lobogója.



A brit zászlót elemként tartalmazó egyéb zászlók


Több, korábban brit gyarmati ország zászlajának elemeként megmaradt a Union Jack, még függetlenségük kivívása után is. A brit zászló kisebb változatban rendszerint a nemzeti lobogó bal felső sarkában látható. Ma négy független ország nemzeti jelképében található meg a brit lobogó. Ezek: Ausztrália, Fidzsi, Tuvalu és Új-Zéland. A korábbi gyarmati országokban azonban mind a mai napig tucatjával léteznek ilyen lobogók.



Lásd még



  • Anglia zászlaja

  • Skócia zászlaja

  • Észak-Írország zászlaja

  • Írország zászlaja

  • Wales zászlaja

  • Szent Dávid zászlaja



További információk



.mw-parser-output .tarsprojekt-alap{float:right;clear:right;width:272px;margin:0 0 1em 1em;border:1px solid #a2a9b1;padding:4px;background-color:#f8f9fa;font-size:95%}.mw-parser-output .tarsprojekt-alap-ikon{float:left}.mw-parser-output .tarsprojekt-alap-szoveg{margin-left:60px}@media screen and (max-width:719px){.mw-parser-output .tarsprojekt-alap{float:none;width:auto;margin:0 0 1em}.mw-parser-output .tarsprojekt-alap:after{display:block;content:"";clear:both}}@media print{.mw-parser-output .tarsprojekt-alap{display:none}}
Commons:Category:Flags of the United Kingdom

A Wikimédia Commons tartalmaz Az Egyesült Királyság zászlaja témájú médiaállományokat.



  • Az Egyesült Királyság zászlaja a Világ zászlói (Flags of the World) weboldalon








A lap eredeti címe: „https://hu.wikipedia.org/w/index.php?title=Az_Egyesült_Királyság_zászlaja&oldid=17703290”










Navigációs menü



























(RLQ=window.RLQ||[]).push(function(){mw.config.set({"wgPageParseReport":{"limitreport":{"cputime":"0.392","walltime":"0.663","ppvisitednodes":{"value":2811,"limit":1000000},"ppgeneratednodes":{"value":0,"limit":1500000},"postexpandincludesize":{"value":87054,"limit":2097152},"templateargumentsize":{"value":45148,"limit":2097152},"expansiondepth":{"value":9,"limit":40},"expensivefunctioncount":{"value":0,"limit":500},"unstrip-depth":{"value":0,"limit":20},"unstrip-size":{"value":634,"limit":5000000},"entityaccesscount":{"value":0,"limit":400},"timingprofile":["100.00% 372.943 1 -total"," 81.65% 304.496 2 Sablon:Navbox"," 69.75% 260.118 1 Sablon:Európai_országok_zászlói"," 66.04% 246.277 95 Sablon:Zászló"," 15.12% 56.372 1 Sablon:Az_Egyesült_Királyság_zászlói"," 7.94% 29.601 1 Sablon:Egyért3"," 7.15% 26.652 1 Sablon:Dablink"," 6.45% 24.062 1 Sablon:PAGENAMEBASE"," 6.12% 22.815 1 Sablon:Commonskat"," 5.45% 20.324 1 Sablon:Társprojekt_alap"]},"scribunto":{"limitreport-timeusage":{"value":"0.010","limit":"10.000"},"limitreport-memusage":{"value":808125,"limit":52428800}},"cachereport":{"origin":"mw1324","timestamp":"20190704023510","ttl":2592000,"transientcontent":false}}});});{"@context":"https://schema.org","@type":"Article","name":"Az Egyesu00fclt Kiru00e1lysu00e1g zu00e1szlaja","url":"https://hu.wikipedia.org/wiki/Az_Egyes%C3%BClt_Kir%C3%A1lys%C3%A1g_z%C3%A1szlaja","sameAs":"http://www.wikidata.org/entity/Q83278","mainEntity":"http://www.wikidata.org/entity/Q83278","author":{"@type":"Organization","name":"Contributors to Wikimedia projects"},"publisher":{"@type":"Organization","name":"Wikimedia Foundation, Inc.","logo":{"@type":"ImageObject","url":"https://www.wikimedia.org/static/images/wmf-hor-googpub.png"}},"datePublished":"2006-05-29T16:59:45Z","dateModified":"2016-07-03T13:41:54Z","image":"https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ae/Flag_of_the_United_Kingdom.svg"}(RLQ=window.RLQ||[]).push(function(){mw.config.set({"wgBackendResponseTime":174,"wgHostname":"mw1333"});});

Popular posts from this blog

Taj Mahal Inhaltsverzeichnis Aufbau | Geschichte | 350-Jahr-Feier | Heutige Bedeutung | Siehe auch |...

Baia Sprie Cuprins Etimologie | Istorie | Demografie | Politică și administrație | Arii naturale...

Ciclooctatetraenă Vezi și | Bibliografie | Meniu de navigare637866text4148569-500570979m